Ako má vyzerať svadobný deň?

Počas jedného svadobné fotenia mi ženích spomenul, že nikde na internete nenašiel informácie, ktoré sa týkali svadobného dňa. Ja ako svadobná fotografka, vnímam svadobný deň inak ako snúbenci, no vždy som po ruke či už im alebo hocikomu inému na svadbe. Vytváram harmonogram, obliekam nevestu, ukazujem, ako pripnúť manžetové gombíky. A práve, preto vám tu spíšem, nejaký svadobný manuál, čo a, ako má prebiehať.

No nezabúdajte. Svadobný deň je VÁŠ, preto by mal byť podľa vás, ak nechcete tradičné zvyklosti, nemusíte ich mať. Tento spísaný postup je určený nie len pre mladomanželov, ktorým fotí svadbu ja, ale pre všetkých. Nemusíte sa ho držať, ale môžete, keďže sú to moje postrehy, ktoré hovorím, všetkým svojim klientom :)

Svadobný deň začína ešte pred príchodom fotografa. Milé nevesty prosím zvoľte kaderníčku, ktorá vám urobí účes, ktorý vám pristane. To isté platí o makeupe. Neodporúčam čierne dymové líčenie, výrazné ruže. Menej je niekedy viac. To isté platí pri výbere šiat. Vyberajte podľa toho, čo sa hodí typu vašej postavy, ročnému obdobiu kedy máte svadbu a hlavne, aby ste sa v nich cítili komfortne.

Kedy začínam ako fotografka?

Ak sme nastavili všeobecný svadobný harmonogram, tak vždy začínam u ženícha. Po mojom príchode a zvítaní sa, si nafotím oblek, topánky, detaily ako kytica, pierko, obrúčky, všetko, čo sa dá použiť a následne idú prípravy a obliekanie ženícha. Kde sa môže obliekať sám, so súrodencom, svedkom, družbom, partiou kamarátom. Vo väčšine prípadov foteie ukončíme spoločným prípitkom. Tak odchádzam a pri odchode si odfotím vyzdobený byt/dom ak samozrejme je.

Následne prichádzam k neveste, kde je postup podobný. Odfotím si samostatné šaty, doplnky, svadobné oznámenie, šperky, snubný prsteň a všetko, čo je k dispo a následne ide obliekanie nevesty. Ako aj u ženícha, aj neveste s obliekaním môže niekto pomáhať.

Ďalej sa môže dej líšiť, ale spíšem vám tie najbežnejšie:


  1. po prípravách bude prvý pohľad: ženích a nevesta sa prvýkrát uvidia, najlepšie na mieste kde budú samí dvaja a budú si môcť tento moment užiť. Následne sa môžeme presunúť na svadobné portréty.
  2. po prípravach, príde ženích po nevestu a ideme na svadobné portréty
  3. po prípravach, čakáme na príchod ženícha kde bude vykupovanie nevesty, ženích príde k neveste dá jej kyticu, ona mu pripne svadobné pierko (na ľavú stranu, ako je srdce) a nasleduje odobierka, na svadobné portréty pôjdeme v iný deň ako svadobný
  4. po prípravách odchádzam do kostola, lebo sa ženích a nevesta uvidia spolu až v kostole.


Odobierka

V každej rodine prebieha inak. Ale pre mňa, ako fotografa je jednoznačne najlepšie, ak si po požehnanie idete k rodičom po jednom. Pýtate sa prečo? Aby si každý rodič, tento dôležitý moment užil a samozrejme, aby sa mi lepšie fotilo a neprekrývali ste sa medzi sebou.


Obrad

Pri príchode ku kostolu, nevesta ide s hlavným družbom a ženích s hlavnou družičkou ako svadobný sprievod. Samozrejme nie je to podmienkou.


Najväčší problém robí príchod do kostola. Váš pán farár by vám mal dať potrebné info, ale niekedy to oni urobia podľa seba a následne ste na fotkách všetci skrytí práve za ním a neužijete si ten moment.

Ako by to teda malo vyzerať?

Hostia sú usadení v kostole, svedkovia čakajú v prednej časti kostola, ale ešte nesedia na vyhradených miestach! Odporúčam svedkov usadiť do prvej lavičky, nie hneď za Vás. Ako prvý vchádza ženích s mamkou, mamka ide po ľavici. Až keď ženích stojí na svojom mieste vchádza nevesta s ockom. Nevesta kráča po ockovej ľavici. Nezabúdajte kráčajte pomaly.

Počas svadobného obradu sa môžete držať za ruky, usmievať, pritúliť sa. Veď sa predsa ľúbite, ukážte mi to :)

Pri skladaní sľubov a výmene prstienkov, sa natočte priamo na seba, aspoň vrámci možností. Tým pádom mám krásny pohľad na vás z každej strany, keďže svedkovia sedia vedľa a nie hneď za vami.Po ukončení obradu nasleduje podpis do zápisnice. Pekne sa všetci podpíšete a ideme na odchod z kostola. Najlepšie je ak vám pán farár povolí ísť samým dvom, ale ak nie neurobíme nič :D . Kráčajte pomaly, užívajte si to a smejte sa, či už do foťáka, alebo na seba. Ukážte emócie.


Gratulácie

Po opustení kostola, oddavajúcej miestnosti alebo aj keď máte obrad vonku nasledujú gratulácie. Prosím povedzte rodičom a tej nabližšej rodine aby šli gratulovať ako prvý. Keďže vo väčšine prípadov odfotím prvých 20 ľudí a tak sa ponáhľam do sály nafotiť výzdobu. Samozrejme ak obrad a hostina nie sú v jednom priestore, celé gratulácie nefotím a tým pádom nie je priestor ani na spoločnú fotku, ale vieme ju urobiť pred sálou napríklad.

Ak je zlé počasie gratulácie nafotíme v kostole ak je tam na to priestor. Ak nie dajú sa dofotiť aj v sále.


Hostina

Po príchode do sály prichádza privítanie prevádzkara, rozbíjanie taniera. Dávajte si pozor na črepiny. Taktiež aj rodičia na svoje deti. Nedávajte ich blízko mladomanželov, aby nenastal nejaký úraz. Keď všetko pekne pozametáte, teraz je ženích tvoj priestor :) šup nevesta na ruky a treba ju preniesť cez prach. Pozor na závoj aby sa nestrhol a ty milá nevesta, neskrývaj sa za kytičku, radšej ju daj hore a ukážte trošku radosti :)

Po usadení ide príhovor, prípitok a následne modlitba. Nezabudnite pripomenúť rodičom, že majú prísť k stolu aby vám na fotkách nechýbali a taktiež aby si to užívali a nepozerali kade tade, alebo neriešili banality.

Teraz sa dostávame k bodom, ktoré si musíte hlavne prekonzultovať s prevádzkou, ale napíšem vám možnosti:

  1. predjedlo, mladomanželský tanec, rodičovský tanec, hlavné jedlo, prvé tanečné kolo
  2. hlavné jedlo, mladomanželský tanec, rodičovský tanec, prvé tanečné kolo (tento bod odporúčam najviac, najprv sa napapáme a tak sa ideme baviť :) )
  3. mladomanželský tanec, rodičovský tanec, hlavné jedlo, prvé tanečné kolo

Poznámka: v sále na stoly nevykladajte plastové fľaše, nech sa doložia až keď je vaša výzdoba nafotená, alebo ich dajte na samosttaný stôl, kde nebudú kaziť celkový vizuál.


Mladomanželský tanec

Je to váš prvý tanec ako manželia. Viete si ho urobiť špeciálnym napr. plazivým dymom, pyrotechnikou, konfetami, či prskavkami. Sústredte sa na teba, túlte sa, usmievajte, dajte si pusu. Ale hlavne si to užite. Ak plánujete konfety, informujte fotografa, aby rozmiestnil ľudí, aby to malo želaný efekt a hlavne, vy sa na ne nesústredte. Nezľaknite sa a podobne, kazí to efekt na fotkách. Taktiež upozornite rodičov, ktorí majú detičky, aby vám nevbehli na parket, môžete im ublížiť vy, ale aj fotograf, či kameraman, keďže sa vtedy sústredíme na vás a nemusíme postrehnúť behajúce dieťa za naším chrbtom.

Odporúčanie na ovetlenie, ak je DJ alebo kapela, povedzte mu, že na prvý tanec chcete biele svetlo. Verte mi, nechcete mať zelené lúče na tvári :)


Rodičovský tanec

Ako vlastne prebieha? Ženích tancuje so svojou mamkou, nevesta so svojím ockom, no môžu sa pridať aj ženíchov ocko a nevestina mamka, ktorý budú spolu tvoriť pár. Následne sa tieto kombinácie pomenia a skončíte v pároch: nevesta a ženích, mamka nevesty a ocko nevesty, ženíchova mamka, ženíchov ocko.


Prvé tanečné kolo otvárajú mladomanželia. Väčšinou po prvom kole nasledujú spoločné fotky s priateľmi a rodinou. Môžu byť v sále, ale aj vonku. Ak máte fotostenu, treba rátať s tým, že väčšie skupiny budú mimo steny, tým pádom bude vidieť všetko. Preto si myslím, že ju vo väčšine prípadov netreba vôbec riešiť.

Prvé tanečné kolo máme za sebou. Ako prebieha také spoločné fotenie s rodinou a priateľmi?

Hostí vyzve hudba/Dj. Väčšinou sa to predĺžuje, lebo ľudia čakajú do poslednej chvíľe kedy sa prídu odfotiť a nakoniec si uvedomia, že fotenie už aj skončilo a oni chcú fotku o 11 večer. Treba ich upozorniť aby sa prišli odfotiť, keď je práve na to priestor.

Nevesta stojí po ženíchovej pravici ( ale nemusí :D ). Jedna vec, čo osobne ja nemusím pri týchto foteniach je kytica. Stále ju niekto z hostí neveste prinesie a ona tam potom s ňou stojí ako solný stĺp. Prečo ju neodporúčam? Jednoduchý dôvod. Z jednej strany nevesta obíma svojho ženícha a z druhej môže objať hostí. Vyzerá to lepšie, osobnejšie :) Ale keď veľmi kyticu chcete, tak budiž :D


Zábava

Teraz prichádza čas na svadobnú zábavu. Tancujte tak ako chcete, akoby sa nikto nepozeral, veď sleduje vás len fotograf a kameraman :D ostaných riešiť nemusíte.

Máte určite super kapelu alebo Dj, tak prečo si nedať poriadne tančeky, zdvíhačky, nech šaty lietajú vzduchom.

Ak uvažujete nad nejakým programom, ako prskavky, tie je nejlepšie fotiť okolo 8-9 večer, ak sú účastníci ešte triezvy, aby fotky vyzerali dobre a hlavne aby to bolo bezpečné. Odporúčam dlhší rozmer prskaviek.

Ak máte nejaký program, či už vystúpenie alebo hry, treba ich rozumne načasovať, aby mali ľudia priestor tancovať, oddýchnuť a porozprávať sa. A hlavne aby vám to neposúvalo harmonogram. Keďže väčšia fotografov pracuje do 01:00. Aby ste potom kvôli topánkovému quizu, ktorý mal trvať 5 minúť neplatili, vášmu fotografovi nadčas :)


Čepčenie a redový/radový ako sa to už u vás volá :)

Odporúčam to dať o tej 23:00. Pýtate sa prečo? Aby ste sa stihli prezliecť do kroja, aby starší hostia nestihli odísť a užili si to. Ak váš súbor má príchod so sviečkami, ja osobne potrebujem aspoň trochu svetla a keď mi to neumožní priestor, tak si to dosvietim sama. Na redovom tanci, je lepšie ak v kruhu je menej ľudí, čím viac ľudí, tým väčší chaos. Určite niekoho kto nalieva, niekoho kto dáva darčeky, niekoho kto vyberá peniažky a zároveň púšta hostí k neveste. Netancujte s jedným hosťom dlho. Verte mi, minútka na hosťa stačí, pokojne aj menej. Stáva sa, že tancuje aj ženích aj nevesta. Tancujte s celými skupinami obaja naraz, menej sa unavíte a máte to čím skôr za sebou :D

Pomaly sa blížime k záveru oficialít. Po redovom berie ženích nevestu a ideme cvaknúť vašu vytancovanú výslužku. Tak si idete dať pauzu a prezliecť sa do popolnočných šiat.

Následuje váš popolnočný tanec, čiže slaďáčik, kde môžeme využiť osvetlenie hudby, hostia môžu svietiť mobilmi, hocičo sa dá vymyslieť.

Nezabúdajte, radšej si najprv odtancujte 3-minútový tanec, a tak sa vrhnite na darovanie a lúčenie s hosťami :)

Každá svadba je iná, aj keď sa zdá, že môže byť rovnaká. Program svadby komunikujte so svojim fotografom. Ja svojim klientom pomáham harmonogram pripraviť, aby sa nafotilo všetko čo potrebujú a čo očakávajú.


a na záver,

užite si to! Nestresujte sa zbytočne. Je to len jeden deň, ale vo vašich spomienkach ostane navždy. Svadobný deň zbehne ako voda, preto si ho treba užiť čo najviac. Netreba sa zbytočne rozčuľovať, rozladiť. Ak niekto z hostí prišiel, len preto aby ohundral všetko je to jeho problém. Ostatní prišli osláviť vašu lásku a šťastie, že ste sa našli :)